Haberler

Teknoloji Köşesi

UFS 3.0 duyuruldu! Telefonlar artık çok daha hızlı!

UFS 3.0 duyuruldu! Akıllı telefonların depolama birimlerinin performansı, son dönemde kapasiteden daha önemli hale geldi. Zira, amiral gemisi modellerinde video çekim yeteneklerinin 4K 60 FPS seviyelerine çıktığı günümüzde, dahili depolama birimlerinin yüksek okuma / yazma hızları sunması gerekiyor.

Bu kapsamda geçtiğimiz yıllarda tanıtılan UFS 2.1 standardı üreticiler tarafından Galaxy  S8, OnePlus 5HTC U11 ve Galaxy Note 8 gibi onlarca farklı cihazda aktif olarak kullanılırken, UFS 3.0 standardının duyurusu gerçekleştirildi.

UFS 3.0 ile iki kat daha fazla hız sunuluyor!

Önyükleme için daha düşük güç tüketen yeni standart ile UFS 2.1’e kıyasla iki kat daha fazla bant genişliği sunuyor. UFS 2.1 teknolojisinde tek şeritte 11.6 Gbps veri taşıma hızı sunulurken, UFS 3.0 ile birlikte bu hız ikiye katlanıyor.

UFS 3.0

Böylece tek şeritte 23.2 Gbps hız sunuluyor. Bunun yanı sıra güç tüketiminin 2.5V seviyesine düşmesi ile birlikte 2.7V ile 3.6V arasında çalışan UFS 2.1’e kıyasla güç tüketimi ciddi bir şekilde azalıyor.

Ayrıca JEDEC tarafından yapılan açıklamada, bu teknolojinin otomobil pazarı için uygun bir çözüm olduğu belirtildi.  Zira, -40 ile +105 derece arasında çalışma imkanı yeni standart ile veri güvenliğini artırmak için hata günlüğü tutuluyor.

Mustafa Karasan

www.ihlara.net

Yorum Yaz


Benzer Teknoloji Köşesi

iOS 11 ile iPhone'u değiştirecek 13 büyük yenilik
Cep Telefonlarımızı Esir Alan Reklam SMS’lerinden Nasıl Kurtulunur?
Android Oreo Sürümündeki Yeni Özellikler ve Değişiklikler!
iOS 11 Beta 9 yayınlandı!
Galaxy Note 8 tanıtıldı! İşte tüm detaylar!
Motorlu araç trafik belgesi kalkıyor.