29 Haziran 2017 Perşembe
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Turkcell T60
Turkcell T60
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!

Aksaray İlçeleri

Aksaray İlçeleri

Yazan : @Mustafa Karasan Tarih : Kategori : Aksaray İlçeleri Yorumlar : 0 Okunma : 2824 Beğen : 0

İLÇELER

_____Aksaray ilinin ilçeleri; Ağaçören, Eskil, Gülağaç, Güzelyurt, Ortaköy ve Sarıyahşi’dir.

İÇERİK RESİMLERİ


_____Ağaçören İlçesi: M.Ö. III. ve IV. yüzyılda Htitler zamanında yerleşim alanı olarak kullanılmış, daha sonra Bizanslılar zamanında Kapadokya bölgesi içerisinde kalmıştır. Bu zamana ait belgeler İlçe sınırları içinde kalan Taşkale ve Kilise mevkiinde ki kalıntılardan anlaşılmaktadır. Türklerin Anadolu ya yerleşmeleri ile beraber bu bölgede Oğuzların Peçenek koluna mensup Türkmenler XII. Yüzyıldan itibaren yerleşmeye başlamışlar ve Anadolu Selçuklularına bağlı olarak kalmışlardır. Bu devletin yıkılması ile bölgeye Karamanoğulları hakim olmuş ve daha sonra Kadı Burhanettin Beyliği hakimiyeti altında bulunmuşlardır. Bölgenin ismi Osmanlı Devleti zamanında XV.yüzyılda Fatih döneminde PANLI olarak geçmiştir. İlçe 1961 yılına kadar PANLI adıyla anılmış, daha sonra ismi AĞAÇÖREN olarak değiştirilmiştir.

_____Eskil İlçesi: Eski kaynaklarda daha ziyade Eski İl olarak geçen Eskil’in ilk kurulduğu yer bugün Gavuröreni olarak bilinen ve İlçenin daha kuzeyinde, Tuz Gölünün yakınında bulunan mevkiidir. Anadolu Selçuklu Hakimiyeti ile birlikte Sultan II. Kılıçarslan tarafından Eskil ve çevresine Türk boyları yerleştirilerek bölge Türkleştirilmiştir. Selçuklular zamanında Karaman Vilayetine bağlı Esb-Keşan kazalar grubuna merkezlik yaptığı bilinen ilçede tarihi kalıntılara rastlanılmaktadır. Böget Köyü, Ortakuyu, Köşk, Höyüklü, Mutlu, Çulfa, Sağsak, Tosun yaylalarında höyükler mevcut olup, buralardan mimari eser kalıntılarına rastlanılmaktadır. Ortakuyu yaylasında Bizanslılardan kalma Tiyatro kalıntıları bugünde mevcuttur. Bağdat yolu olarak bilinen tarihi yolun taş döşeli kısımlarına Bayramdüğün mevkisinde de rastlanılmaktadır.

_____Gülağaç İlçesi : Tarihi M.Ö.8000 yıllarına kadar uzanmaktadır. Çeşitli kaynaklardan ilçenin altının eski devirlerin yer altı şehri olduğu, burasının müstahkem bir yer altı barınağı ve sığınağı olduğu belirtilmiştir. İlçenin kenarında bir bahçe içinde bulunan delikten akan suların kaybolduğu görülmüş, kuzeyden güneye doğru 50 cm. genişliğinde taşla yapılmış bir su kanalı bulunmuştur.

_____Güzelyurt İlçesi : Kapadokya bölgesinin bir uzantısı konumundadır. İlçenin tarihi ve kültürel zenginliği ülke ekonomisine büyük katkılar sağlamaktadır. Manastır ve Ihlara vadisi ve bu vadiler içerisindeki tarihi ve doğal yer altı şehirleri, kiliseler ve mağaralar yörenin hem eski çağlardan kalma hem de tarihi bir yer olduğunu ispat etmektedir.Yörenin mimari yapısı 1800’lü yılların özelliğini taşımaktadır.

_____Ortaköy ilçesi : Selçuklular döneminde Anadolu’ya gelip yerleşen Türk boylarından kopan üç-beş aile ile Osmanlılar Döneminde gelip de şimdi harabe halindeki Karaköy’e yerleşen bir Türkmen aşiretine mensup iki ailenin iskanı ile kurulan Ortaköy ilçesi, son çeyrek yüzyılda Türkiye’nin en hızlı gelişme gösteren ilçeleri arasında yer almıştır. İlçeye bağlı Sarıkaraman kasabasında her yıl Eylül ayında Yunus Emre günü düzenlenmektedir. Ünlü Türk Mutasavvıfı Yunus Emre’nin mezarının bu kasabada olduğuna inanılır. “Ziyaret Tepesi” Yunus Ermenin sembolik türbesinin bulunduğu yerdir.

_____Sarıyahşi ilçesi: İbrahim Hakkı Konyalı’nın “Abideleri ve Kitabeleri ile Şereflikoçhisar Tarihi” adlı eserinde yer alan bilgilere göre; Sarıyahşi'nin XIII.yüzyıl ortaları ile XIV.yüzyıl başlarında kurulduğu anlaşılmaktadır. Oymaklar önce şu an Kırşehir sınırları içindeki Rumkuş adlı mevkiden Sarıyahşi yaylasına yerleşmişlerdir. Sonrada bugünkü ilçenin bulunduğu yere yerleşerek burada Sarıyahşi köyünü kurmuşlardır. Sarıyahşi yedi örenin ortasına kurulmuştur. Taşlı Ören mevkiinde Grekçe yazılı bir mezar taşı bulunmuştur. Kurtuluş mahallesinde Selçuklu Caminin tamiri esnasında cami önünde mermerden yapılı bir aslan başı ve kiliselerde kullanılan uzun mermerler gibi bazı mimari parçalara rastlanmıştır.


Etiketler : Aksaray, İlçeleri,

Yazar Hakkında

 • @Mustafa Karasan

  @Mustafa Karasan

  Eğer bir asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa bilinki o acemidir kurşununun bitmesini bekleyin, bittiği zaman gidin kafasına sıkın. Eğer sadece sizi gördüğü zaman ateş ediyor saklandığınız zaman duruyorsa o bir komandodur, kaçın ve canınızı kurtarın. Eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessizse bilinki o bordo berelidir merak etmeyin o sizi bulur.

Diğer Sayfalar

Uyelik

Sayac

 • Bugün
  Tekil 403 - Çoğul 649 - Toplam 1052
 • Dün
  Tekil 448 - Çoğul 901 - Toplam 1349
 • Toplam
  Tekil 155167 - Çoğul 494481 - Toplam 649648
 • Online
  Üye 0 - Misafir 5

Reklam Köşesi

Rastgele Resimler

 • ıhlara 1971
 • ıhlara
 • Ihlara vadisi giriş merdivenleri
 • Hasan Dağı
 • ıhlaramızdan
 • selime aksaray 1971
 • ıhlara dernek logo
 • ıhlara
 • ıhlara kasabası
 • ıhlara vadisi 2014

Anket

Soru :

Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?

 • Mükemmel Bulduk (16 - 66%)
 • Fena Değil (4 - 16%)
 • İdare Eder (3 - 12%)
 • İyi Bulduk (1 - 4%)
 • Normal Bulduk (0 - 0%)

İletişim


Cep Telefonu
0000 000 00 00
E Posta & Msn
info@ihlara.net
Şehir / Semt
İstanbul / Ümraniye
10:00 / 23:00 Saatleri Arası