29 Haziran 2017 Perşembe
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
IMEI kayıt süresi uzatıldı!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Türksat 4B uydusu bu gece yola çıkıyor!
Turkcell T60
Turkcell T60
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
Apple iOS 8.3’ü Yayınladı, Siri’ye Türkçe Desteği Geldi
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!
iOS 8.1.3 güncellemesi yayınlandı!

Aksaray Coğrafi Yapısı

Aksaray Coğrafi Yapısı

Yazan : @Mustafa Karasan Tarih : Kategori : Aksaray Coğrafi Yapısı Yorumlar : 0 Okunma : 1731 Beğen : 0

COĞRAFİ YAPI

_____Kuzey ve güney Anadolu dağlarının birbirinden uzaklaştığı İç Anadolu Bölgesinin Orta Kızılırmak kesiminde ve kuzey yarımkürede 38-39 kuzey paralelleri ile 33-35 doğu meridyenleri arasında yeralan Aksaray’ın, kuzeyinde Kırşehir ve Ankara, doğusunda Nevşehir, güneydoğusunda Niğde, güneyinde Konya, kuzeybatısında Tuz Gölü bulunmaktadır. Aksaray, 7.997 km2’ lik yüzölçümüyle Türkiye’nin ‰ 10’unu kaplamaktadır. Türkiye geneli iller sıralamasında 39. sıradadır. Aksaray’ın deniz seviyesinden yüksekliği 980 m. dir.

_____Dağlar: Geniş bir arazi alanına sahip olan bölgemizde Erciyes’ten sonra Orta Anadolu’nun en yüksek dağıolan Hasandağı (3268 m.), Küçük Hasandağı (3040 m.) ve Ekecik Dağı (2033 m.) gibi volkanik dağlar ile lavların meydana getirdiği platolar bulunmaktadır.

_____Ova ve Yaylalar : Aksaray’ın yüzölçümünün büyük bir kısmı ovalık olup, bu ovaya İl’in adı verilmiştir. Uçsuz bucaksız düz bir araziden oluşan Aksaray Ovası’nın yolu, kimi yerde yaylalar tarafından kesilir, küçük yükseltiler halindeki engebeler Ova’nın göz alabildiğine uçsuz bucaksızlığını tatlı bir şekilde kesintiye uğratır. Önemli yaylalarıise Obruk, Haydar, Çağşak, Yeniyayla, Aliağa Obası ve Kemerseki olup, Eskil ilçesi en çok yaylası olan (72 yayla) ilçedir.

_____Baraj ve Akarsular : Aksaray ilinde 1 baraj bulunmaktadır. Mamasın Barajının debisi 165 milyon m3’ dür. Mamasın barajı Melendiz Çayı (debisi 2.220 lt/sn), Karasu (1.900 lt/sn) ve diğer havzalardan (toplam debi 1.110 lt/sn) beslenmektedir.

_____Akarsular bakımından fakir olan İlimizin en önemli akarsuyu Melendiz Dağlarında doğan Melendiz çayı (Uluırmak) dır. Karasu ve Eşmekaya çayları da diğer akarsularımız arasındadır. Ekecik deresi, Helvadere, Peçeneközü deresi ve Kızılırmak nehrine mansap olan Öteyüz, İnatlı ve Köşkerli dereleri önemli yerüstü kaynaklarındandır. İlimizde akarsular denize ulaşamaz ve Tuz Gölü yakınlarında yeraltına inerek kaybolurlar.

____Göl ve Göletler: Konya-Aksaray sınırları içerisinde yer alan, Türkiye’nin en büyük ikinci gölü olan ve 1500 km2 yüzölçümüne sahip denizden yüksekliği 925 m olan Tuz Gölünün 400 km² si İlimiz sınırları içerisindedir. Termal ve turizm yönünden önemli Acıgöl İlimiz Sofular Kasabası ile Niğde İlinin müşterek gölüdür. Ayrıca Kocagöl, Kartal Gölü, Öküz Gölü, Sarıgöl ve Uyuz Gölü gibi irili ufaklı göller vardır. Bu tabii göller yanında, sulama, taşkınlardan korunma amaçlı göletler de bulunmaktadır. Bunların en önemlisi Melendiz çayı (Uluırmak) üzerinde bulunan ve yüzölçümü 16.2 km² olan Mamasın baraj gölüdür. Ortaköy yakınlarındaki Kültepe ve Bozkır baraj gölleri yanında tamamen sulama amaçlı olarak yapılan Ortaköy-Balcı Göleti, Helvadere Göleti, Ortaköy-Çiftevi Göleti, Güzelyurt gibi göletler de vardır. Hirfanlı Barajı ve Eşmekaya sazlıkları da İlimiz sınırları içindedir.

____İklim : Aksaray İli orta iklim kuşağında olup, soğuk, karasal iklim tipine sahiptir. Yazları sıcak ve kurak, kışları soğuk ve yağışlıktır. Yağışlar genellikle ilkbahar ve kış aylarında görülmektedir. Ortalama yağış miktarı (son 40 yıl) 340 mm (kg/m²)’ dir. Yaz-kış ve gece-gündüz sıcaklık farkları çok fazladır. Yaz aylarında nem az olup, sıcaklık ve rüzgar şiddetinin fazla olmamasından dolayı buharlaşma miktarı yüksektir. Kar erimeleri ilkbahar aylarında taşkınlar ve toprak kaymalarına neden olmaktadır.

_____Günlük Toplam En Yüksek Yağış Miktarı: 65.8 kg/m² (29.10.1998)

_____Günlük En Hızlı Rüzgar : 165.6 km/sa (12.03.1968)

_____En Yüksek Kar : 45.0 cm (11.12.1974)

_____Topografya : Çevresi dağlar ve tuz gölü ile sınırlanan ova yapısındadır.

_____Toprak Yapısı :Magmatik, metamorfik ve karasal kökenli kayalar mevcuttur. Kahve renkli topraklar, kireçsiz kahve renkli topraklar ve alüviyal topraklar yer almaktadır.

_____Bitki örtüsü (florası) :Aksaray’ın İklimine bağlı olarak tabi bitki örtüsü, ilkbaharda yeşeren çayırlar, gelincik, papatya, keven ve diğer vs. otlarla, yaprakları dikensi bir görünüme sahip, yarı kurakçıl bitkilerdir. Yazları sıcak ve kurak iklim yapısı hakim olduğundan ilkbaharda yeşeren otlar, sonbaharda kurur ve arazi bozkır yapısını alır. Ağaç türleri olarak; meşe, sedir, karaçam, akasya, badem, aylantus gibi türler bulunmaktadır. Hasandağı ve Ekecik Dağları üzerinde meşe koruluklarına rastlanır.


Etiketler : Aksaray, Coğrafi, Yapısı,

Yazar Hakkında

 • @Mustafa Karasan

  @Mustafa Karasan

  Eğer bir asker sizi gördüğü zaman durmadan ateş ediyorsa bilinki o acemidir kurşununun bitmesini bekleyin, bittiği zaman gidin kafasına sıkın. Eğer sadece sizi gördüğü zaman ateş ediyor saklandığınız zaman duruyorsa o bir komandodur, kaçın ve canınızı kurtarın. Eğer sizi gördüğü zaman ortadan kaybolmuşsa ve etraf sessizse bilinki o bordo berelidir merak etmeyin o sizi bulur.

Diğer Sayfalar

Uyelik

Sayac

 • Bugün
  Tekil 400 - Çoğul 641 - Toplam 1041
 • Dün
  Tekil 448 - Çoğul 901 - Toplam 1349
 • Toplam
  Tekil 155164 - Çoğul 494473 - Toplam 649637
 • Online
  Üye 0 - Misafir 3

Reklam Köşesi

Rastgele Resimler

 • ıhlara
 • Ihlara vadisi giriş merdivenleri
 • ıhlara vadisi 2014
 • ıhlara dernek logo
 • selime aksaray 1971
 • ıhlara 1971
 • ıhlara kasabası
 • Hasan Dağı
 • ıhlaramızdan
 • ıhlara

Anket

Soru :

Sitemizin Yeni Tasarımını Nasıl Buldunuz?

 • Mükemmel Bulduk (16 - 66%)
 • Fena Değil (4 - 16%)
 • İdare Eder (3 - 12%)
 • İyi Bulduk (1 - 4%)
 • Normal Bulduk (0 - 0%)

İletişim


Cep Telefonu
0000 000 00 00
E Posta & Msn
info@ihlara.net
Şehir / Semt
İstanbul / Ümraniye
10:00 / 23:00 Saatleri Arası